Новини

Керманич суддівської колегії Роман Яковенко: «Працюємо над всебічним розвитком суддів»

Продовжуємо наше знайомство з комітетами Національної федерації панкратіону України. В цьому матеріалі представимо суддівську колегію, яку очолює віце-президент ФПУ Роман Володимирович Яковенко.

Романе Володимировичу, на початку розкажіть, будь ласка, що таке суддівська колегія?

– Суддівська колегія – це орган, який відповідає за підготовку суддів та організацію якісного суддівства змагань національного рівня, як-то чемпіонатів України,  Кубків України, так і всеукраїнських турнірів. Організовує вивчення практик застосування правил змагань, обмін досвіду роботи суддівських колегій і провідних суддів. Здійснює підготовку і підвищення кваліфікації суддівських кадрів шляхом організації семінарів, нарад, конференцій.

Зі скількох чоловік складається колегія?

– Наразі в цей орган входить п’ять осіб.

Як обирається склад колегії?

– Склад колегії затверджує виконком федерації, за моїм поданням, як її голови. Для цього я відстежую і оцінюю суддів, які займають активну позицію, працюють у Федерації вже не перший рік. Це судді першої, національної категорії і навіть – суддя міжнародної категорії. 

Які регіони наразі представлені в суддівському?

– На цей момент представлені Кіровоградська, Київська, Одеська області, а також місто Київ.

Романе Володимировичу, з якого року ви головуєте?

– Мене було призначено ще у 2008 році.

І яка процедура обрання голови суддівської колегії?

– Річ у тім, що на звітно-виборчій конференції мене обрано віце-президентом Федерації. І напрямки, за які я відповідаю – це формування суддівської колегії, підготовка та відбір суддів федерації, суддівство змагань. Тому, за рішенням виконкому Федерації, саме я очолив суддівську колегію.

Що стосується розвитку цього напрямку. Як ви розвиваєте його?

– У нас систематично проходять суддівські семінари, під час чемпіонатів і Кубків України. Запрошення на семінари отримують всі судді Федерації, також є категорія суддів, яких викликає Федерація для суддівства змагань, які обов’язково проходять підготовку на суддівському семінарі. Також обласні відокремленні підрозділи Федерації зобов’язані привезти своїх суддів від регіону, для підвищення їхньої кваліфікації й отримання досвіду на національних стартах, безпосередньо через практику на змаганнях.

А є іспити для суддів?

– Так, розроблено тести. За результатами суддівських семінарів у нас проводиться тестування суддів, яких допускаємо до роботи на змаганнях.

Зауважу, що виклик на змагання можуть отримати судді не нижче другої категорії. Це свідчить про те, що людина підготовлена працювати на Чемпіонаті або Кубку України. Тобто не новачок у суддівстві. Але, наприклад, до суддівства дитячих чемпіонатів допускається юний суддя. Задля здобуття досвіду та практики.

До речі, під час карантину ми встигли оновити нашу тестову систему, адже правила змінюються.

Суддівська колегія працювала он-лайн?

– Так, обов’язково. За дорученням президента федерації Олександра Мандріка та виконкому ФПУ, були розподілені обов’язки для керівництва федерацією. Звісно я  відповідав за цей напрямок. Під час карантину щотижня проводили онлайн-спілкування. Саме на карантині ми вдосконалили правила: внесли зміни, привели у відповідність до міжнародних правил, які також змінюються. Ми вносили зміни, враховуючи сучасні вимоги та вимоги тренерів. Відповідно до цих змін, були проведені онлайн-семінари. Судді Федерації були поділені на групи. У нас є строга ієрархія в суддівському корпусі. Першочергово ми готували суддів до перших змагань у цьому році: Чемпіонату України в Чернігові та Кубку України в Броварах. Був розподіл на суддівські бригади: головний суддя працював зі своїми заступниками (це наша колегія), а вже заступники проводили семінари із суддями у своїх суддівських бригадах. Опрацьовували нові правила, нові вимоги.

Більше того, як я зауважив раніше, змогли вдосконалити тестову систему: зараз в нас є тести по панкратіону, тести з грепплінгу, тести по секретаріату. Так, секретаріат ми теж охоплюємо, тому що судді повинні вміти працювати з протоколами, з документацією, з заявками, з протоколами зважування.

Під час карантину ми охопили увесь широкий спектр суддівства. І зараз будемо готові до проведення суддівського семінару безпосередньо перед Кубком України та Чемпіонатом України. Тепер у нас з’явиться більше часу, адже опрацьована більшість питань. Планую на прийдешні семінари запросити лікарів з центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф. Є така київська організація, яка проведе тренінг для суддів і тренерів (останніх ми також залучаємо на семінарі), щоб навчити, яку медичну допомогу потрібно надавати, за яких випадків, який є алгоритм дій при нестандартній ситуації тощо. Хочемо охопити спортивну медицину, ті знання, які необхідні суддям.

Це можна сказати такі плани.

– Так, зараз я будую такі плани. Щоб наші судді пройшли додатково курс по медицині. Бо в цьому є потреба. В цьому напрямку задають багато питань. Тому хочемо заповнити це поле. Як правило суддя, це та людина, від якої залежить життя та здоров’я учасника змагань. Саме суддя (рефері) приймає перше рішення про: зупинку поєдинку, терміновий виклик лікаря, та всі наступні наслідки залежать саме від судді. Тут потрібно мати достатньо досвіду, як у правилах змагань, так і знань фізіології та анатомії людини. Ми постійно працюємо над розвитком та навчанням. Це і є курси підвищення кваліфікації, тому що судді зростають на семінарах та під час суддівства змагань. Намагаємося, щоб був усебічний розвиток як кожного окремо, так і в цілому колегії, бо судді – це обличчя Федерації.

Також у планах добре відпрацювати на прийдешніх Чемпіонаті України та Кубку України, як я вже згадував. Поки що по Чемпіонату світу не визначили місце, а також чи буде взагалі першість планети 2020 року, чи не буде. Чекаємо рішення. А у 2021 році готуємося до Всесвітніх ігор єдиноборств, які прийматиме Казахстан. Туди готуватимемо суддю.

Тобто ви очікуєте, що на World Combat Games 2021 запросять суддю з України?

– Так, звісно.

Наостанок Роман Володимирович нагадав про тренерсько-атестаційний семінар, який має пройти в Києві 20 та 21 червня, якщо дозволять карантинні вимоги:

«В принципі, все узгоджено, всі поінформовані. Подія проходитиме на Трухановому острові, на базі дитячо-юнацької спортивної школи №7. Там планують зібратися найкращі тренери й інструктори з усієї України, з якими працюватимуть керівники своїх напрямків, тренери національної збірної».

А ми з нетерпінням чекаємо, коли світовий і національний спорт повернуться у свій змагальний графік.

Прес-служба Федерації панкратіону України