Новини

Голова Чернівецького осередку ФПУ І.Наконечний: «У Чернівцях займатися панкратіоном і грепплінгом – круто і модно»

Нещодавно президент Федерації панкратіону України Олександр Мандрік завітав з робочим візитом до Федерації панкратіону в Чернівецькій області і поспілкувався з її керівництвом. Упродовж багатьох років обласне представництво ФПУ в Чернівцях очолює Ігор Юрійович Наконечний. Тож саме його ми попросили розповісти про історію розвитку Федерації панкратіону на Буковині в рамках нашої серії матеріалів про регіональні осередки Національної федерації панкратіону України.

Розкажіть, будь ласка, коли розпочала свою роботу Федерація панкратіону в Чернівцях і що спричинило її зародження?

З 2004 році функціонує представництво Федерації панкратіону України в Чернівецькій області. Саме цього року ми зареєстрували нашу обласну організацію. Проте ідея зародилася в 2003 році. Будучи студентом на факультеті фізкультури Чернівецького національного університету, я взяв участь у Всеукраїнській науковій конференції в Сумах. Цю подію проводили мої теперішні колеги Заслужені тренери України Олександр Томенко і Сергій Чередніченко. На конференції був присутній президент Федерації панкратіону України Олександр Мандрік, який у своєму виступі розповів про чудовий, потужний і стародавній вид спорту «панкратіон». Я на той час вже займався єдиноборствами. Але панкратіон ще не був представлений в нашому регіоні. Мене цей вид зацікавив, я побачив, що він має серйозні перспективи. Особливо після виступу на конференції Олександра Петровича Мандріка, президента федерації, який завжди вміло презентує панкратіон, розповідаючи цікаві історії про походження панкратіону та історичні постаті, які були панкратіастами, серед яких Олександр Македонський, Арістотель, Платон тощо. Особисто мене це дуже зацікавило. Окрім того, один з моїх дідів мав на ім’я Панкрат, і на час мого знайомства з панкратіоном він ще був живий. Тож всі шляхи вели до панкратіону.

На конференції в Сумах мені вдалося отримати атестаційний ступінь з панкратіону, до якого я готувався. Коли повернувся в Чернівці, вирішив створити обласний осередок ФПУ і заснувати клуб. У цьому році 30 жовтня ми відзначатимемо 17 років як ми розвиваємо панкратіон у Чернівцях.

Наскільки складно було знайомити оточуючих з досить незвичними на ті часи видами єдиноборств як панкратіон і грепплінг? Як популяризували наші види на початку?

Від початку я роблю все для реклами та розвитку панкратіону в нашому регіоні. Налаштовували тренувальний процес, зацікавлювали дітей, забирали їх з вулиці. Максимально робили все, щоб змагання були на крутому рівні. Постійно перебували «на слуху» в Чернівцях. Сюди додали міжнародні успіхи чернівецьких панкратіастів. З 2008 року, коли стартували міжнародні змагання серед молоді на чемпіонатах Європи та світу, і досі чернівецькі спортсмени кожен рік беруть участь у всіх континентальних та світових першостях під егідою міжнародної федерації. Також ми виступили на всіх Чемпіонатах України, які проводила Національна федерація панкратіону України.

Грамотний і ефективний менеджмент принесли свої плоди. Відданість справі, фанатизм, величне бажання розвиватися, створення здорової конкуренції між тренерами, проведення обласних змагань, фестивалів, показові виступи на різних міських заходах - все це величезна, кропітка робота. На сьогоднішній день панкратіон у Чернівцях – починаючи з 2011 року – залишається найуспішнішим видом спортом з неолімпійських дисциплін.

Упродовж всього періоду функціонування нашої федерації у Чернівцях ми маємо більш-менш результативний діалог з обласною владою і не дуже активну комунікацію з міською. Але наразі очікуємо збільшення підтримки від міської влади, насамперед через те, що почесним президентом обласної федерації став мер міста Роман Клічук. Сподіваємося, що з приходом нової влади відбудеться покращення у питанні співпраці та підтримки.

На вашу думку, чим приваблює дітей та молодь тренування з панкратіону та грепплінгу?

Гадаю, батьки віддають своїх дітей у панкратіон для того, щоб вони зміцнювали свій характер, дух і тіло. А діти, у свою чергу, йдуть через те, що їхні друзі займаються. Або хочуть стати чемпіонами. Хтось іде для того, що вміти захищати себе або виглядати гарно. Ми постійно розпитуємо новачків, цікавимося, навіщо вони хочуть займатися панкратіоном. І от їхні відповіді я вже назвав вище.

Також працює «сарафанне» радіо. Враховуючи, що Чернівці не є дуже великим містом, то багато хто з молоді та дітей чув про панкратіон. У більшості районів міста представлені наші секції. У соцмережах або школах могли почути. Ми постійно «на слуху». Коли приїжджаємо зі змагань, обов’язково висвітлюємо наші успіхи на місцевому телебаченні та інтернет-ресурсах. Вважаю, що з роками вже зарекомендували себе. Маємо певний авторитет. Діти спілкуються один з одним, чують, як їхні однолітки говорять, що круто. У Чернівцях займатися панкратіоном і грепплінгом – це круто і модно. Тому йдуть.

Якими досягненнями за майже 17 років ви пишаєтеся найбільше?

Я пишаюся нашою командою, яка працює над розвитком федерації, тренерами. Тому що без тренерів, без команди, без допомоги голови міської федерації панкратіону у Чернівцях Андрія Наконечного, який здійснює всю адміністративну роботу – тобто без професіоналів – я один у полі не воїн. Навряд чи мені б вдалося досягнути те, чого ми досягнули разом.

Пишаюся нашими спортивними успіхами. На сьогодні у Чернівецькій області працюють двоє Заслужених тренерів України з панкратіону – це я і Петро Горюк, ми входимо до тренерського штабу збірної України. Ми маємо чотирьох Заслужених майстрів спорту України. Це призери і чемпіони світу, які багато років представляють панкратіон на міжнародній арені. Це Юрій Чижевський, Анна Беженар, Денис Семенюк, Юрій Черкалюк. Так само пишаємося майстрами спорту міжнародного класу: Романом Скиданом, Тетяною Гринько, Флорікою Лучич, Олександром Доскальчуком, Валентином Віщуком. Чимало майстрів спорту. Пишаємося тим, що в кожній віковій групі є свої лідери, в кожній категорії є потужні спортсмени. Вони один одного заміняють. У нас є здоровий розвиток, є наслідування.

В останній рік ми пишаємося тим, зокрема, що на всіх Чемпіонатах України ми були першими. Тільки на двох останніх чемпіонатах – серед молоді та дітей - з шести можливих кубків  на кожному турнірі ми привезли п’ять. Це вже говорить про рівень. І це враховуючи те, що Чернівецька область довгий період перебувала у «червоній» карантинній зоні.

Які прийдешні плани Федерації панкратіону в Чернівецькій області?

По-перше, бути представленими на всеукраїнських стартах та міжнародних чемпіонатах максимальним складом чернівецьких спортсменів. Звісно, на це потрібні фінанси. На щастя, у нас багато партнерів і друзів федерації, які підтримували і підтримують нас. Вже упродовж тривалого періоду маємо підтримку нашого генерального партнера, включно з виїздами на міжнародні старти - фірми «РОМА» та Романа Клічука. Ми продовжуватимемо працювати над цим, щоб і надалі представляти Чернівці великою командою.

Серед прийдешніх планів провести на потужному рівні всеукраїнські турніри з панкратіону і грепплінгу у вересні-жовтні. Будуть гарні призи, медалі. Всеукраїнський турнір з панкратіону запланований на кінець вересня. А у жовтні відбудеться Всеукраїнський турнір з грепплінгу, де очікуємо на підтримку голови обласної федерації з грепплінгу у Чернівецькій області Михайла Яринича, депутата міської ради. Докладемо максимальних зусиль, щоб ці змагання пройшли на високому рівні.

Вважаю, що на сьогоднішній день нашій великій, потужній команді не вистачає власної бази. Це єдина проблема, яка не дозволяє нам розвиватися ще краще. Тобто ми не маємо нормальної зали, щоб одночасно зібрати декілька клубів, провести збори. На жаль, при наших досягненнях ми всі знаходимося у підвалах. Ці підвали ми облаштували самотужки. Від держави практично ніколи нічого не було. Я знову спробую зробити все можливе, щоб міська та обласна ради посприяли нам у цьому. Адже ми робимо неможливі речі, досягаючи найвищих спортивних вершин, тренуючись по підвалах. Хочеться, щоб ми нарешті вийшли, як мінімум, на людський рівень. Вбачаю у цьому мою подальшу місію.

Наостанок хочу висловити подяку Національній федерації панкратіону України, Міністерству молоді та спорту України за постійну допомогу. Під час свого візиту в Чернівці президент Федерації панкратіону України Олександр Мандрік подарував нам борцівський килим для проведення різних змагань. Ми давно чекали на нього.

 

Раніше ми писали, чим живе та про що мріє Волинська обласна федерація панкратіону та грепплінгу.

Пресслужба Федерації панкратіону України