Новини

Голова атестаційної комісії Ігор Наконечний: «Щоб перейти на інший рівень майстерності, потрібно бути на дві голови вище»

Кожна федерація має стежити за рівнем підготовки тренерів і спортсменів, які представляють її. В Національній федерації панкратіону України цю функцію виконує атестаційна комісія, яку з 2008 року очолює віцепрезидент ФПУ Ігор Юрійович Наконечний.

Як він нам пояснив, раз на рік, а перед цим було двічі на рік, відбувається атестаційний семінар для тренерів на різні ступені підготовки. Атестаційна комісія ФПУ проводить оцінювання, починаючи з третього ступеня (третій, другий, перший ступені), а потім –  «поясна» система (перший, другий, третій дан). Ігор Юрійович додав, що четвертий, п’ятий і вище дан присвоюються не часто, і тільки тим людям, які мають досягнення не тільки на теренах України, але і за кордоном.

Окрім того, атестаційна комісія робить виїзди. Наприклад, не всі регіони мають своїх голів атестаційних комісій. Щоб функціонувала атестаційна комісія в області, має бути певний рівень людей, які можуть проводить оцінювання. У нас не всі регіони закривають ці вимоги. Тому атестаційна комісія ФПУ має працювати і в обласних осередках: приїжджати, проводити майстер-класи, технічні семінари і приймати в області іспит на ступені, але вже нижчого рівня (з десятого по четвертий).

Також атестаційна комісія ФПУ здійснює контроль рівня підготовки на мандатній комісії перед кожним стартом Чемпіонату України: представник комісії контролює і відстежує рівень підготовки спортсменів, адже кожен спортсмен, який виступає на Чемпіонаті України, має паспорт федерації, відповідні відмітки в ньому. Рівень його підготовки визначається розрядом і, одночасно, рівнем атестації.

Ігор Наконечний – володар четвертого дану у панкратіоні, тому він досконально знає, наскільки важко проходити атестацію у нашій організації:

Взагалі процес спортсмена, майстра чорного поясу з панкратіону, дуже непростий. Можна стати майстром спорту з панкратіону, наприклад, за виступи на змаганнях. Це дуже потужно, не просто стати майстром спорту, це складно. Але можна бути обмеженим у певній техніці. Умовно: декілька кидків, декілька больових прийомів і певна підготовка.

А ось майстер чорного поясу з панкратіону – це людина, яка має здійснити багаторічну роботу по підготовці до цього. Він має знати не тільки ударну техніку (руками, ногами, різні комбінації), а має вміти виконувати різноманітні кидки, причому на вибір комісії. Він має володіти досконально технікою партеру. Його майстерність має бути різнобічною, різноманітною. За певний час він має продемонструвати багато елементів, причому переходячи з одного прийому на інший. Крім цього, прикладний розділ, що не стосується реально спорту. Прикладний розділ – це захист від імітації ударів палицею, ножем, нападу зі зброєю (пістолету), від неозброєних чи озброєних декількох суперників. Тобто людина має показати рівень, майстерність виконання прийомів. Це теж потребує серйозної підготовки. Чим вищий рівень чорного поясу, тим більший рівень потрібно показати.

Тому я би хотів відзначити те, що при підготовці на чорний пояс з панкратіону, по-перше, людина проходить у себе в регіоні багаторічний процес (починаючи від десятого до четвертого ступенів він має здавати у себе в області). Потім – раніше було щопівроку, а зараз зробили атестаційну комісію раз на рік – тренер, спортсмен або інструктор приїжджає на всеукраїнський семінар, де ми стежимо за його рівнем, після чого допускаємо на атестацію, на яку він заявлений. Плюс у нас є часова градація: якщо людина, умовно, здає на чорний пояс, то на другий дан вона може здавати не раніше ніж за два-три роки. За умови, що він буде підготовлений. Така пауза пов’язана з тим, що людина має піднімати свій рівень майстерності, а для того, щоб вивчити майстерно техніку, прийоми, відпрацювати незначні помилки, які припускався на попередній атестації – це потребує часу. І для того, щоб перейти на інший рівень майстерності, не вистачає навіть, інколи, двох років. Щоб бути на дві голови вище.

Кожна смужка чорного поясу, інший ступінь дану, можна вважати, що це ще один чорний пояс. Тому людина повинна відповідати цьому рівню, мати серйозний обсяг фізпідготовки, тому що атестація на чорний пояс у нас проходить мінімум півтори години, тобто людина без зупинки виконує півторагодинне навантаження. Є спаринги проти двох-трьох спортсменів, – потрібно витримувати цей тиск. Є спаринги, умовно, в десять раундів з різними суперниками, за різними правилами панкратіону. Дуже й дуже серйозне навантаження. Наприклад, кидки виконуються з двома нападаючими. І все має виконуватися у відповідному темпі.

Один у полі – не воїн. Ігор Наконечний працює у команді однодумців й знавців своєї справи:

– Вважаю, що нам пощастило, адже у команді атестаційної комісії працюють такі професіонали, як Олег Вєтров, Олександр Гусак, Сергій Соколюк, з якими ми вже пліч-о-пліч роки йдемо. Скажу, що за 12 років моєї роботи було атестовано багато тренерів і президентів регіональних федерацій, а також заслужених тренерів України. Складно сказати, скільки людей ми атестували. Можу сказати, що кожна область має своїх майстрів з панкратіону, чорних поясів. Не багато людей мають треті дани в Україні. До того ж, ми маємо тенденцію: атестаційна комісія вирішила, що за результати на Чемпіонаті світу, – наголошу, якщо спортсмен неодноразово вигравав першість світу, – йому так само комісія присвоює чорний пояс.

Під час карантину робота атестаційної комісії не призупинилася:

– Днями он-лайн робили нараду атестаційної комісії, і вирішили, що наше основне завдання – максимально промоніторити підготовку тренерів і їхню відповідність атестації. У червні в Києві плануємо масштабний тренерсько-атестаційний семінар – дводенний. Зараз атестаційна комісія розподілила по областях роботу, яку вони робитимуть: моніторинг й опитування своїх інструкторів, тренерів. Відповідно наша основна ціль й завдання – залучити максимум нових молодих інструкторів, тренерів з досвідом, аби максимально можна було охопити спектр підготовленості наставників і провести на найвищому рівні тренерсько-атестаційний семінар у Києві. Сподіваємося, що у червні вже не буде карантину, і ми зможемо побачитися з тренерами з усієї України, зможемо обмінятися досвідом і пройти цю атестацію.

Прес-служба Федерації панкратіону України